top of page

Hasan Balcı (1934 - 2010)

Untitled-4.jpg

Hasan Balcı 1934 Kahramanmaraş doğumludur. Ortaokul eğitiminin ardından, babası ve kardeşleri ile birlikte yağ ve yün satmaya başlamış, ardından çiftçilik faaliyetlerinde bulunmuş, böylece ilk ticari faaliyetlerinin temellerini atmıştır.

İş hayatının yanı sıra sosyal faaliyetlerde de bulunmuştur. 1960 yılında lisanslı güreşçi olarak, güreş sporu ile profesyonel olarak ilgilenmiştir. 1962 yılında Kahramanyurt İdmanyurdu Futbol Takımında başkanlık yapmıştır.

 

1964 - 1966 yılları arası Kahramanmaraş Ticaret ve sanayi Odası’nda Meclis Üyeliği, 1965 - 1966 yılları arası Kahramanmaraş Ticaret ve sanayi Odası’nda Meclis Başkan Yardımcılığı faaliyetlerinde bulunmuştur.

 

1969 yılında kardeşi ile birlikte Balcılar Çırçır Fabrikasını, 1970 yılında  ortakları ile birlikte Edem Yağ Fabrikasını kurmuştur. 1972 yılında ortakları ile birlikte Kahramanmaraş’ın ilk özel tekstil fabrikası olan Marteks’ in temellerini atmıştır.

1975-1979 yılları arası Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nda Meclis Başkanlığı görevini yürütmüştür. 

 

1977-1978 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 1980 yılında Marmis Şirketini ortakları ile birlikte kurmuştur.

Hasan Balcı, 30 Ekim 2010 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Rahmetli Hasan Balcı 5 çocuk ve 14 torun sahibidir. Hasan Balcı, Kahramanmaraş’taki tekstil fabrikalarının kurulmasına öncülük etmiştir.

 

Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin önde gelen tekstil üretim merkezlerinden biri olmasında, Hasan Balcı’nın emeği büyüktür.

Pamuk İplik, Viskon İplik, Cotton Yarn, Baumwoll Garn, Viskose, Melanj, Penye Compact İplik, Flam, Core Spun, Polyester İplik, Yarn Fabric, Yarn production, Fabric Yarn, Likra Garn, Garn Produktion

Hasan Balcı Kitap.png

Melih Arat 2011 yılında bu kitapta Hasan Balcı’nın sadece yeni girişimcilere değil, iş hayatında çeşitli pozisyonlarda bulunan herkese kılavuzluk edecek yaşam öyküsünü yakın tanıklıklara başvurarak anlatıyor.

HACI BALCI Kitap.jpg

H.B. Balcı 2011 yılında yazdığı bu kitapta, babası Hasan Balcı’dan dinlediği bu topraklarda yaşanmış  hikayeleri derlemiştir.

bottom of page